Фото Миргород :: mirgorod.com.ua

Історія Миргороду до XVIII століття

  • Last updated by on Feb 26, 2014       Print page
  • Categories: History

:: Історія Миргороду (початок) ::
:: Історія Миргороду у XVIII - поч. ХХ ст. ::
:: Німецька окупація Миргороду 1941-43 рр. ::

Вже в XV-XVI століттях, коли більша частина України належала до складу Великого князівства Литовського і почалося відродження знищених татарами міст, Миргород існував як населений пункт. За свідченням історика Д. М. Бантиш-Каменського, польський король Стефан Баторій 1575 року визначив Миргород полковим містом.

Миргород кінця XVI - початку XVII ст. - невелике місто, населене "тягловими" селянами-хліборобами і реєстровими козаками, що несли службу у польського короля. В грамоті короля Сигізмунда III за 1620 рік вказується, що Миргород входив до складу Переяславського староства і належав шляхетному Янові Чернишевському.

З 21 серпня 1621 року жалуваною грамотою того ж короля Миргород разом з навколишніми селами і хуторами передано адміністратору королівських земель Бартоломею Обалковському для того, щоб "названий шляхетний... міг правильно з вигодою всім цим управляти і забезпечити охорону селітри". Місто в його володінні було понад 10 років, потім відійшло до родовитого магната Конєцпольського. Миргород згадується в такому історичному документі Російської держави 1627 року, як "Книга Большому чертежу".

Населення Миргорода брало активну участь у повстаннях в кінці XVI - на початку XVII ст. Так, у 1637 році Миргородський полк підтримав повстання нереєстрових запорізьких козаків під проводом Павлюка, який мав намір з'єднатися з донськими козаками і визнати владу Російської держави. В 1638 році миргородці брали участь у селянсько-козацькому повстанні проти польської шляхти, яке очолив гетьман нереєстрового козацтва Яків Острянин (Остряниця). Після битви під Лубнами військо Острянина в ніч з 16 на 17 травня 1638 року почало відходити на північний схід, а потім повернуло на Миргород , сподіваючись поповнити тут свої запаси пороху і продуктів. У Миргороді були великі селітроварні і порохові комори. Гетьман Потоцький вирішив переслідувати військо Острянина і послав слідом за ним свій загін, який зустрівся з загонами отаманів Мурки та Ріпки, що йшли з Дону до Острянина. Відбувся великий бій, який дав можливість Острянину ввійти у Миргород і запастись необхідним.

30 травня 1638 року біля Сліпороду, що під Лубнами, бій продовжувався. Та сили були нерівні, і козаки зазнали поразки. Після придушення повстання Миргородський полк за постановою сейму був скасований, а його полковника Терентія Яблонського силоміць пострижено в ченці.

Виступи українського народу проти польсько-шляхетського панування переросли у визвольну війну 1648-1654 рр. Влітку 1648 року Миргород визволено від польсько-шляхетських загарбників і він знову став полковим містом Миргородського полку, центром виробництва селітри для повсталого народу. Миргородський полк був одним із боєздатних і стійких полків у війську Богдана Хмельницького. Складався він з 14 сотень, нараховував 2630 чоловік. Полк брав участь у боях під Корсунем і Збаражем, у походах на Львів і Замостя, у Пилявецькій, Зборівській, Берестецькій, Батозькій та інших битвах народно-визвольної війни 1648-1654 рр. За реєстром козацьких полків 1650 року Миргородський полк нараховував 3158 козаків і був третім за величиною серед 16 полків України.

Page 1 / 2 (1 - 1 of 2 Total) Next Page Last Page